ЕвропаФорум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЕвропаФорум

Форум наменет за забава и дружење!
 
PortalHomeGalleryLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена

Go down 
2 posters
АвторПорака
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Број на мислења : 2333
Години : 32
Локација : Гевгелија
Земја : Македонија
Репутација : 0
Поени : 6114

Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена Empty
ПишувањеПредмет: Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена   Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена I_icon_minitimeВто Апр 08, 2008 2:40 pm

Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена Miscrosoft-small
Американската интернет компанија ‘‘Јаху‘‘ нема ништо против понудата на ‘‘Мајкрософт‘‘ за преземање на фирмата, само бараат поинакви финансиски услови.Ова денес го наведе ‘‘Јаху‘‘ во соопштението, реагирајќи на ултимативното барање на шефот на ‘‘Мајкрософт‘‘ Стив Балмер, кој на интернет пребарувачот му дал рок од три недели да ги прифати неговите услови, или да се припреми за насилно преземање, пренесоа светските агенции.
Во отвореното писмо на Стив Балмер се вели дека ‘‘Јаху‘‘ не е против понудата на ‘‘Мајкрософт‘‘ доколку тоа е во најдобар интерес за неговите акционери.
‘‘Понудата мора да ја земе во обѕир вистинската вредност на фирмата, а не да за нејзиното превземање нуди било која цена‘‘ се вели во писмото.
‘‘Јаху‘‘ предупредува дека Балмер има намера додатно да ја намали цената за преземање, а потоа ќе почне борба за промени во управата на оваа интернет компанија. По ова, тврдат тие, ќе се намали квалитетот на услугите кои ‘‘Јаху‘‘ ги нуди.
‘‘Јаху‘‘ истовремено објаснува што ја прави една компанија вредна.
‘‘ Продолжуваме со воведување на нови производи и преземаме други мерки кои го зголемуваат нашиот престиж, ја подобруваат технологијата и ги поддржуваат нашите вработени и нашите платформи‘‘, пишуваат од ‘‘Јаху‘‘.
Фирмата денес ја пушта новата платформа АМП која би требало да ја поедностави рекламата и процесот на он-лајн купување и продавање.
Доколку ‘‘Мајкрософт‘‘ успее во својата намера да го преземе ‘‘Јаху‘‘, тоа ќе биде една од најголемите аквизиции во областа на напредната технологија. Приматот во таа област за сега и припаѓа на интернет компанијата ‘‘Америка онлајн‘‘, која во 2000 година ја презела медиумската компанија ‘‘Тајм Ворнер‘‘. Спојувањето всушност не се одржало, а компаниите повторно ги промениле своите организациски структури.
Вратете се на почетокот Go down
Evropa
Прав Форумџија
Прав Форумџија
Evropa


Број на мислења : 107
Земја : Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена Flagmacedoniale6
Репутација : 0
Поени : 6049

Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена   Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена I_icon_minitimeСре Јун 04, 2008 10:35 pm

hsg
Вратете се на почетокот Go down
 
Јаху: Мајкрософт може да не купи, само за повисока цена
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ЕвропаФорум-
Отиди до: